3 aralık dünya engelliler günü

Dünya Engelliler GünüBirleşmiş Milletler tarafından 1992 yılından bu yana 3 Aralık'ta kutlanan uluslararası bir farkındalık günüdür. Bu günde Dünya çapında organizasyonlar düzenlenmektedir. Hükûmet desteği ve sivil toplum organizasyonlarıyla birlikte bu günün kutlanması çeşitlilik göstermektedir. Her yıl bu gün için değişik bir tema edinilmektedir.

Kimlere engelli denir ?

Bilimsel anlamda vücudunun veya beş duyu organından biri veya birkaçında yüzde 40 ve üzeri fonksiyon kaybı olanlara engelli denir. Yüzde 40 ile yüzde 59 arası 3. derece, yüzde 60 ile yüzde 79 arası 2. derece. Yüzde 80 ve üzeri fonksiyon kaybı olan 1. derece engelli statüsünde değerlendirilir.

Günlük yaşantımızda karşımıza çıkan en büyük engel/engeller nelerdir? 

Engel aslında kafada başlar, örneğin insanlar kuşlar gibi uçamaz. Balıklar gibi yüzemez, yani uçma ve yüzme engellidir. Fakat bu engelini uçağa ve gemiye binmek suretiyle ortadan kaldırabilir. Bu örnekte de görüldüğü üzere engelleri aslında toplum ortaya koyar. En önemli sorunlarımız; engellinin sıradan bir birey olarak değerlendirilmemesi. Ya çok mükemmel ve başarılı ya da işe yaramaz ve fazlalık olarak değerlendirilmesi. Oysaki engelli de bir insandır ve çalışkanı, tembeli, inançlısı, inançsızı, başarılısı, başarısızı olabilir.

En büyük engel sevgisizliktir.

Unutmayalım ki engellilik birey ve ailesi için zorlu yaşam koşullarını beraberinde getirmekte ve onların yaşadığı sorunlarla baş etmeleri sürecinde bizlere görevler düşmektedir. Bu nedenle her alanda onların yaşamlarını kolaylaştırmak, yılın her günü onları anlamak için her gün birlikte çalışalım. Hoşgörü, sevgi ve saygıyla daha güçlü bir ülkede hep birlikte yaşamı kucaklayalım.